V prvem razredu osnovne šole sem postala predsednica razreda. Učiteljica Marina, ki sem jo imela zelo rada, je skušala voditi sestanek namesto mene, pa sem jo prosila, če se lahko usede na moj stol v razredu in me popravi, če bom kaj naredila narobe.
Od oktobra 2013 do septembra 2023 sem bila dekanja Univerze v Ljubljani Ekonomske fakultete (UL EF). V tem času sem imela priložnost voditi fakulteto skozi številne izzive in priložnosti, pri čemer sem bila osredotočena na razvoj kakovostnega izobraževanja in raziskovanja. Med leti 2001 in 2007 sem bila prodekanja na UL EF, kar je bila izjemna izkušnja, ki mi je omogočila vpogled v različne vidike fakultetnega delovanja. Kot dekanja sem predsedovala Senatu UL EF in bila članica Senata Univerze v Ljubljani, kjer sem sodelovala pri oblikovanju strategij za prihodnji razvoj Univerze. Trenutno sem še vedno članica Senata UL EF, kar mi omogoča aktivno sodelovanje pri oblikovanju prihodnosti naše fakultete. Sem tudi članica Katedre za management in organizacijo na UL EF, kjer se osredotočam na raziskave in poučevanje na tem dinamičnem in hitro razvijajočem se področju.
Leta 2014 sem bila počaščena, da sem prejela nagrado Artemida za odličnost žensk v menedžmentu. Že vrsto let aktivno sodelujem v nadzornih svetih pomembnih slovenskih podjetij in drugih institucij, kjer imam priložnost vplivati na strateške odločitve in spremljati njihov razvoj.
Od prvih lokalnih volitev v samostojni Slovenij sem bila do prevzema funkcije dekanje na UL EF dvajset let članica Mestnega sveta MOL, kjer sem opravljala različne funkcije. Bila sem tudi predsednica Sveta za visoko šolstvo in članica Upravnega odbora Univerze na Primorskem.
Izkušnje in rezultati pri vodenju različnih domačih in mednarodnih organizacij mi dajejo potrebno samozavest, da kandidiram za vodenje Univerze v Ljubljani.
Moje mednarodno sodelovanje terja veliko poti. A vendar mi je posebej dragocen spomin na prvi polet z letalom v 4. letniku gimnazije, ko sem potovala na državno tekmovanje iz spoznavanja zgodovine. Moja mednarodna ekipa se je na koncu prebila v finale in zmagala.
V zadnjih letih sem aktivno vključena v mednarodne akreditacijske procese, ki oblikujejo in usmerjajo poslovno izobraževanje po svetu. Med letoma 2016 in 2022 sem bila članica EQUIS Accreditation Board, kjer sem sodelovala pri ocenjevanju kakovosti poslovnih šol in programov po svetu. Prav tako sem bila od leta 2018 do 2023 članica usmerjevalnega odbora European Foundation for Management Development (EFMD) za Executive Leadership, kjer sem imela priložnost prispevati k razvoju vodstvenih programov na najvišji ravni. Leta 2019 sem bila imenovana v upravni odbor EFMD, kjer sem bila leta 2022 ponovno izvoljena za petletni mandat. Med letoma 2017 in 2020 sem delovala tudi v odboru za začetno akreditacijo pri Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB International), prav tako pa sem bila članica Evropskega svetovalnega sveta (EAC), kjer sem aktivno sodelovala pri oblikovanju strategij in priporočil za izboljšanje poslovnega izobraževanja v Evropi.
Sem članica Upravnega odbora Konfucijevega inštituta Ljubljana, kjer prispevam h krepitvi kulturnih in izobraževalnih vezi med Slovenijo in Kitajsko. Poleg tega sem članica usmerjevalnega odbora zveze Alliance of Chinese and European Business Schools (ACE), katerega predsednica sem bila od leta 2020 do 2023. S ponosom sodelujem v mednarodnih svetovalnih odborih na različnih uglednih poslovnih šolah, kot so Solvay Brussels School of Economics and Management, University of Leeds, KEDGE Business School Bordeaux, Ekonomska fakulteta Univerze v Zagrebu, Pforzheim University Business School in Beijing Jiaotong University, School of Economics and Management, kjer imam priložnost oblikovati strategije in deliti svoje izkušnje z mednarodno akademsko skupnostjo.
Aktivna vpetost v mednarodno akademsko okolje mi je nenehna spodbuda za prizadevanja Univerze in njenih članic za večjo internacionalizacijo vseh naših aktivnosti.
Od malega sem si želela biti učiteljica. V gimnaziji sem imela cilj, da postanem profesorica matematike na svoji šoli.
Sedaj poučujem predmete na prvi in drugi stopnji študija na Univerzi v Ljubljani Ekonomski fakulteti, pa tudi na različnih fakultetah v tujini, kjer se osredotočam na področja poslovanja, računovodstva in ekonomike. V zadnjih letih sem se še posebej posvetila poučevanju predmeta Accounting for Managers v okviru magistrskih programov, od tega sta dva programa uvrščena na prestižno rangirno lestvico Financial Times. Moje izkušnje so me popeljale tudi na gostujoče pozicije, med drugim sem med leti 2007 in 2010 poučevala na University of Greenwich Business School. Izpostavila bi tudi tesno sodelovanje z Univerzo na Reki, kjer več kot deset let poučujem predmet Benchmarking na podiplomskem specialističnem programu iz kontrolinga. V začetku leta 2023 sem bila izvoljena za gostujočo profesorico na Univerzi sv. Cirila in Metoda v Skopju.
Moje raziskovalno delo se že vrsto let osredotoča na področja obvladovanja stroškov, uspešnosti poslovanja ter delovanja javnega sektorja. V zadnjem času sem se še posebej poglobila v forenzično računovodstvo in trajnostno poslovanje, saj verjamem, da sta to ključni področji za prihodnost podjetij in drugih institucij. Raziskovalno delo me je vodilo na številne mednarodne konference, kjer sem imela priložnost predstavljati svoje prispevke, izmenjati ideje z drugimi strokovnjaki in pridobiti nove poglede na aktualna vprašanja. Izsledke sem predstavila v člankih, ki so bili objavljeni v priznanih mednarodnih znanstvenih revijah. Poleg tega sodelujem v uredniških odborih nekaterih uglednih revij, kjer lahko prispevam k razvoju znanstvenega področja in spremljam nove trende v raziskavah.
Svoje pedagoško in raziskovalno delo imam neizmerno rada. Posebne napore usmerjam v ustvarjanje pogojev, v katerih bi bilo predano pedagoško in raziskovalno delo primerno cenjeno in obravnavano tako na Univerzi kot širše v družbi.
Vedno iščem nove izzive. Rada spreminjam na videz nemogoče stvari.
Trenutno se osredotočam na raziskovanje in poučevanje, hkrati pa si prizadevam za krepitev poslovnega izobraževanja v naši širši regiji. Aktivno sodelujem v različnih mednarodnih ocenjevalnih timih, kjer sodelujemo pri podeljevanju akreditacij AACSB in EQUIS, kar mi omogoča, da prispevam k oblikovanju globalnih standardov kakovosti v poslovnem izobraževanju.
Sem predsednica Sveta Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije, kjer se ukvarjam z izzivi regionalnega razvoja v Sloveniji. Vodim različne delavnice in druge oblike izobraževanja za managerje, pri čemer se posebej osredotočam na poznavanje temeljev poslovanja za neekonomiste.
Vse navedene aktivnosti utrjujejo moje prepričanje o nujnosti interdisciplinarnosti v naših izobraževalnih programih.
Rasla sem v trdem rudarskem okolju. Bila sem živahen otrok in vsi so me poznali kot deklico, ki rada pomaga in se bori proti krivicam. Starši so mi vgradili vrednote, ki me spremljajo celo življenje.
V času, ko sem bila prodekanja, sem imela privilegij spoznati Margaret Linehan iz Cork Institute of Technology. Njena knjiga z naslovom: »Senior Female International Managers: Why So Few?« mi je bila neizmeren vir navdiha. Na Ekonomski fakulteti smo se v sodelovanju z Založbo Gospodarski vestnik odločili, da knjigo prevedemo v slovenski jezik.
Posebej ponosna sem, da sem leta 2014 prejela nagrado Artemida za odličnost žensk v menedžmentu. Ponosna sem tudi na uspehe več doktorantov, ki so se uveljavili ne le v Sloveniji, temveč tudi globalno. Med njimi je Andreja Kodrin, ki je doktorirala pod somentorstvom profesorja Kaplana s Harvarda, kar je bil pomemben preboj v naših raziskovalnih prizadevanjih.
Rada bi izpostavila tudi posebno vlogo, ki jo ima Univerza pri ohranjanju slovenskega jezika. Pogosto se soočamo s kritikami zaradi poučevanja v angleščini, saj je Slovenija majhna država z le dvema milijonoma prebivalcev. Čeprav smo ponosni na svojo dediščino in kulturo, se zavedamo, da je nerealno pričakovati, da bodo mednarodni študenti prišli k nam in se naučili slovenščine - čudovitega, a zahtevnega jezika.
Zato smo vedno zagovarjali stališče, da si pravico do poučevanja v angleščini zaslužimo le, če obenem odlično obvladamo tudi slovenščino. Zavezani smo podpori slovenskemu jeziku in kulturi. Trdno verjamem, da lahko z vključevanjem mednarodnih študentov, ki študirajo v angleščini, hkrati pa spoznavajo našo dediščino, kulturo in običaje, ustvarimo močne vezi. Ti študenti se bodo verjetno vračali, kar lahko postane osnova za prihodnje profesionalne odnose, kar lahko povečuje naš BDP in ustvarja več možnosti tudi za vlaganja v kulturo in umetnost.
Področje, ki me spodbuja k resnemu razmisleku, je simbioza med digitalizacijo in človeškim umom. Ljudje smo bitja, ki imamo čustva in občutke, zato še vedno potrebujemo toplo medsebojno komunikacijo. Občasno slišim razprave o tem, da potrebujemo de-digitalizacijo. Ne verjamem, da je to odgovor na tako kompleksno vprašanje. Namesto tega potrebujemo tisto, kar imenujem "rehumanizacija" - okrepiti moramo človeške interakcije in ponovno obuditi pristne stike med ljudmi. V preteklosti je bila vloga profesorjev priprava zanimivih prosojnic, predstavitev in videov. Danes je tehnologija te naloge poenostavila, vendar je tisto, kar zdaj resnično potrebujemo, vključevanje študentov v proces razmišljanja in spodbujanje kritičnega mišljenja.